Ülkemizde vosvos, kaplumbağa, tosbağa, tostos, hatta sadece vos adıyla bilinen klasik Volkswagenler. Sevdiklerimizden ayırt etmeden birlikte olduğumuz araçlarımız. Hepsinin adı var. İsmi olmayan vosvos sahiplerinin ayıplandığı da bir gerçek. Sanki evlatlarına isim vermemişler gibi. Haklarında çok şey söylenip yazılan, çok şey konuşulan araçlar. Herhalde hakkında bu kadar efsane olan bir araç da yoktur. Hakkında bu kadar yanlış bilinen şey olan da.

Mesela;

Vosvoslar takla atmaz,

Vosvoslar çok hararet yapar. Bu yüzden sıcak yerlerde kullanılmaz

Hitler bu arabaları Rusya’da kullanılsın diye yapmış,

Porsche motoru vosvosa tıpatıp uyar,

Ne kadar bakım yaptırırsan yaptır çok sık bozulur,

Çok az yakar.

Daha birçok efsane ve yanlış bilinen şey var.. Yazarken bile hata yapıyoruz. Voslarımıza woswos diyen mi arasınız voswos ya da wosvos diyen mi. Bunu gerçekten anlamak mümkün değil. Aracın orijinal markası Volkswagen diye yazılırken, güzel Türkçemizde “W” diye bir harf yokken, neden woswos bilinmez. Aracın model ismi ise käfer. A’nın üstü noktalı olacak. Almanca böcek demek , bu yüzden İngilizce bettle deniyor yine böcek Amerikalılar kısaltmayı sevdikleri için bug diyor, hatta meşhur film serisi herbie’nin bile adı Love Bug’tur. Yani Aşk Böceği.

Ama güney Amerika kıtasında fusca olarak biliniyor. Hep böcek anlamına gelen kelimeler. Türk insanının pratik zekâsı bu güzel araçlara böcek demeyi uygun görmemiş olacak ki tamamen farlı bir isim bulmuş. Vosvos. Ama woswos nereden çıkıyor bilinmez işte.

Adı her ne olursa olsun ister böcek ister bettle ister fusca ister bug fark etmez seviyoruz bu araçları biz. Hem de çok…